banner_top
Polacy po raz piąty w misji Air Policing
11.04.2014
W piątek, w siedzibie Dowództwa Generalnego RSZ, Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu PKW – w składzie Sił Sojuszniczych NATO – w misji wojskowego nadzoru nad przestrzenią powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii.
W uroczystości uczestniczyli  m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych  gen. broni pil. Lech Majewski.

Prezydent powiedział, że to uroczyste podpisanie postanowienia o użyciu kontyngentu ma charakter  wyjątkowy, wynikający z tego, że sytuacja międzynarodowa jest nadzwyczajna. - Chcemy podkreślić w ten sposób naszą polską determinację w działaniu na rzecz bezpieczeństwa całego regionu, na rzecz bezpieczeństwa także Polski. Chcemy podkreślić naszą polską solidarność w ramach solidarności natowskiej - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych ocenił, że nadchodząca zmiana kontyngentu będzie nietypowa. - Ze względu na sytuację na wschód od granic NATO, na wschód od polskich granic, ze względu na agresywność polityczną i  militarną naszego potężnego sąsiada w stosunku do innego polskiego sąsiada, jakim jest Ukraina, ta misja będzie misją wykonywaną wspólnie - mówił prezydent. Nawiązał w ten sposób do deklaracji Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Danii, które wyraziły gotowość wzmocnienia polskiego kontyngentu.

Prezydent dziękował polskim dowódcom i pilotom za pełnienie misji w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo NATO, naszego regionu, za honor Polski i honor polskich pilotów.

***

Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 5  dyżur rozpocznie 1 maja br. na litewskim lotnisku w Szawle. PKW 5,  wyposażony w cztery samoloty MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, będzie  realizował misję "Air Policing" w ramach 35. rotacji. Dyżur potrwa  cztery miesiące – do 31 sierpnia. Z uwagi na konieczność przebazowania, faktyczny okres użycia PKW  obejmie okres  od 15 kwietnia do 15 września br.

Polacy po raz piąty wezmą udział w misji "Air Policing". Wcześniej uczestniczyli w niej w roku 2006, 2008, 2010 i 2012. PKW będzie liczył do 100 żołnierzy i pracowników wojska.

Głównym celem misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych,  występujących podczas lotu.

Polski kontyngent  ma działać jako część Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS).

Podstawę do użycia Orlika 5 stanowi postanowienie Prezydenta RP, wydane zgodnie z ustawą o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa.

Kontyngent ORLIK 5 tworzy personel latający i techniczny 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, nawigatorzy z ośrodków dowodzenia i naprowadzania, specjaliści z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP oraz z mniejszych jednostek. Większość żołnierzy trafi do bazy lotniczej w litewskim Siauliai (Szawle), nawigatorzy naprowadzania służyć będą w Ośrodku Kierowania i Rozpoznania w Karmelavie. Do misji 22 BLT wystawia cztery myśliwce MiG-29. Dwa z nich, uzbrojone, będą utrzymywane w całodobowym dyżurze bojowym.

Na dowódcę PKW Orlik 5 został wyznaczony ppłk dypl. pil. Krzysztof Jan Stobiecki, dowódca Grupy Działań Lotniczych w 22BLT, pilot klasy mistrzowskiej,  z nalotem 1400 godzin. Ppłk Stobiecki był zastępcą dowódcy kontyngentu ORLIK  podczas  4. zmiany,  czyli w 2012 roku.

W przyszłym tygodniu kontyngent będzie poddany sprawdzianowi przygotowania do misji podczas ćwiczenia certyfikującego „Jastrząb-14”.

Będzie to już 36. zmiana misji "Baltic Air Policing", pełnionej rotacyjnie (dotychczas) przez wojska lotnicze 14 państw NATO.

Po przejęciu 1 maja obowiązków od lotników amerykańskich, prowadzących obecnie misję "Baltic Air Policing", Polacy będą operacyjnie podporządkowani Naczelnemu Dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie, przy czym dowództwo to sprawować ma Koalicyjne Centrum Połączonych Operacji Powietrznych (CAOC - Combined Air Operation Centre) w Uedem, w Niemczech. Pod względem kierowania narodowego kontyngent podlegał będzie nadal Ministrowi Obrony Narodowej – za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK debiutował w misji "Air Policing" w pierwszym kwartale 2006 roku. Wystawiły go 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego i 23 Baza Lotnicza. Wtedy, w trudnych, zimowych warunkach, lotnicy wykonali w powietrzu 29 misji w czasie ponad 92 godzin. Podczas kolejnych zmian (ORLIK 2: 15 marca – 30 czerwca 2008 r.; ORLIK 3:  30 kwietnia – 1 września 2010 r.; ORLIK 4: 27 kwietnia – 31 sierpnia 2012 r.) liczba wykonywanych lotów i uzyskiwany nalot stopniowo rosły. Lotnicy  ORLIKA 4  wykonaliw powietrzu  99 misji w czasie przekraczającym 250 godzin. Łącznie piloci polskich MiG-ów-29 wylatali, strzegąc  nieba naszych nadbałtyckich sąsiadów,  750 godzin.

Główny personel i samoloty dla  kolejnych ORLIKÓW (MiG-29) wystawiały zawsze jednostki z Malborka i Mińska Mazowieckiego,  czyli obecne 22. i 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Kontyngenty do "Baltic Air Policing" wystawiało już 14 z 28 państw NATO. W dotychczasowych 35 zmianach misji BAP najczęściej dyżur pełnili Niemcy (6 razy, w tym 5 razy na F-4F Phantom II); Francuzi (4 razy na Mirage 2000 i Mirage F1CR); Duńczycy (4 razy na F-16 AM), Amerykanie (4 razy, w tym 3 razy na F-15C) oraz Polacy (4 razy na MiG-29). Jeden raz dotąd  w misji uczestniczyli Brytyjczycy, Portugalczycy, Turcy, Hiszpanie, Rumuni i Holendrzy. W 2015 roku w BAP mają zadebiutować Włosi i Węgrzy.

Kolejna zmiana przypadnie Polakom zapewne w 2017 roku. Gotowość wystawienia kontyngentu w tym terminie już zgłosiliśmy  sojusznikom z NATO.

 

>>> OGLĄDAJ ZDJĘCIA <<<

DPI MON


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria