banner_top
Ćwiczenie JASTRZĄB 14
15.04.2014
W 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku rozpoczęło się ćwiczenie pk. JASTRZĄB 14, certyfikujące PKW ORLIK 5 do misji Air Policing na terytorium państw bałtyckich.

Ćwiczenie certyfikujące kontyngent pk. "JASTRZĄB 14" zostało poprzedzone szkoleniem zgrywającym, które odbyło się w dniach 06-11 kwietnia br. na terenie lotniska oraz Klubu  22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Kierownikiem ćwiczenia certyfikującego jest Dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Tadeusz MIKUTEL. Ponadto w ocenie ćwiczenia bierze  udział zespół oficerów z Dowództwa Operacyjnego i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem  ćwiczenia jest ocena przygotowania PKW ORLIK 5 do przejęcia odpowiedzialności podczas zbliżającej się misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, przygotowanie personelu latającego i zabezpieczającego, ukompletowanie niezbędnych dokumentów, znajomość zakresów obowiązków składu etatowego PKW ORLIK 5 oraz realizacja procesu decyzyjnego dowódcy kontyngentu. W trakcie ćwiczenia  dokonano przeglądu wyposażenia indywidualnego personelu PKW ORLIK 5 oraz kontroli zasadniczego uzbrojenia i sprzętu wojskowego kontyngentu. W drugim dniu przewidziane jest przeprowadzenie szeregu epizodów, w tym  związanych z realnym przechwyceniem samolotów-naruszycieli przestrzeni powietrznej przez pilotów pary dyżurnej QRA na samolotach MiG-29.

 

kpt. Marek Kwiatek


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria