banner_top
Drugi dzień certyfikacji
16.04.2014
Trwa drugi dzień ćwiczenia pk. JASTRZĄB 14.
W tym dniu przewidziane jest przeprowadzenie szeregu epizodów, w tym związanych z realnym przechwyceniem samolotów-naruszycieli przestrzeni powietrznej przez pilotów pary dyżurnej QRA na samolotach MiG-29. Żołnierze kontyngentu sprawdzają również swoje umiejętności m.in. w zakresie ochrony ppoż. oraz obrony przeciw broni masowego rażenia.

Kontyngent tworzą personel latający i techniczny 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, nawigatorzy z ośrodków dowodzenia i naprowadzania, specjaliści z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZ RP oraz mniejszych jednostek. Większość żołnierzy trafi do bazy lotniczej w litewskim Siauliai (Szawle), nawigatorzy naprowadzania służyć będą w ośrodku kierowania i rozpoznania w Karmelavie. Do misji 22 BLT wystawia cztery myśliwce MiG-29. Dwa z nich, uzbrojone, będą utrzymywane w całodobowym dyżurze bojowym.

Na dowódcę PKW Orlik 5 został wyznaczony ppłk dypl. pil. Krzysztof Jan Stobiecki, dowódca Grupy Działań Lotniczych w 22 BLT, pilot klasy mistrzowskiej, nalot z nalotem 1400 godzin. Ppłk Stobiecki był zastępcą dowódcy kontyngentu Orlik w czwartej zmianie czyli w 2012 roku.

Po przejęciu 1 maja obowiązków od lotników amerykańskich, prowadzących obecnie misję Baltic Air Policing, Polacy będą operacyjnie podporządkowani Naczelnemu Dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie, przy czym dowództwo to sprawować ma Koalicyjne Centrum Połączonych Operacji Powietrznych (CAOC - Combined Air Operation Centre) w Uedem w Niemczech. Pod względem kierowania narodowego kontyngent podlegać będzie ministrowi obrony– za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego RSZ.

>> OGLĄDAJ ZDJĘCIA <<

 

kpt. Marek Kwiatek


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria