banner_top
ćwiczenia BRTE XVIII
28.05.2014
fot. sierż. Mirosław LODA/PKW ORLIK 5

Dziewięć nacji bierze udział w  rutynowych ćwiczeniach NATO Baltic Region  Training Event (BRTE XVIII), które odbywają się na Łotwie. Celem  szkolenia jest doskonalenie międzynarodowej współpracy mającej na celu wsparcie samolotu z powietrza i lądu oraz  wspólny trening z zakresu wykonywania procedur awaryjnych w regionie bałtyckim.
 Żołnierze z siedmiu państw NATO i dwóch krajów  członkowskich Partnerstwa dla Pokoju w dniach 27 i 28 maja 2014 roku doskonalą swoje umiejętności w  przestrzeni powietrznej nad Estonią, Łotwą i Litwą. Tak liczny udział sił powietrznych różnych krajów stał się możliwy dzięki wzmocnieniu misji Balitc Air Policing, którą w maju objęły MiG-i 29 z Malborka, angielskimi Typhoonami (stacjonują z Polakami w litewskim Siauliai), duńskimi F-16 ( estońska baza w Amari) oraz francuskimi Rafalami (baza w Malborku).
Różnorodność samolotów NATO podczas BRTE 18 jest szczególnie korzystna dla certyfikacji kontrolerów Forward Air (FACs) w Adazi Training Range na Łotwie. Śmigłowce Mi – 17 z Łotwy, R- 44 z Estonii oraz  francuskie Rafale, brytyjskie Typhoony, estoński L - 39 i szwedzki Gripen zapewnią bezpośrednie wsparcie lotnicze (Close Air Support-CAS) dla jednostek naziemnych. Trzy trudne scenariusze dadzą   FACs możliwości wykazania swoich umiejętności w koordynowaniu sytuacji w powietrzu oraz w rozwiązywaniu sytuacji bojowych w zakresie szkolenia wojskowego. Równocześnie polskie MiGi- 29 wraz z fińskimi F -18,  brytyjskimi Tpyhoonami   I Gripenami ze Szwecji przeprowadzą  szkolenie powietrze - powietrze.  Pilot Gripena  w drodze powrotnej  będzie symulować sytuację awaryjnego opuszczenia kabiny. Pozwoli  to przećwiczyć procedury  ratownicze  łotewskiej służby Poszukiwania i Ratownictwa ( SAR ) oraz śmigłowca  służb reagowania kryzysowego.

kpt. Marek Kwiatek


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria