banner_top
Święto WP w Wilnie
18.08.2014
fot. Małgorzata Kozicz, M. Mozyro

Na zaproszenie ambasadora RP w Wilnie Jarosława Czubińskiego delegacja PKW Orlik 5 wzięła udział w obchodach Dnia Wojska Polskiego w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

"Wojsko cieszy się w Polsce najwyższym uznaniem i zaufaniem społecznym. Polska kilka lat temu rozpoczęła potężny program modernizacji armii. Nie ma granic finansowe zaangażowanie państwa w tworzenie nowoczesnego Wojska Polskiego, wyposażanego w najlepszy sprzęt i uzbrojenia, w zdecydowanej większości opracowany przez polskich naukowców i wyprodukowany w polskich zakładach zbrojeniowych. Jesteśmy dumni z tego, że cały naród wspiera polską armię" - przemawiał Ambasador RP.

"Jesteśmy gwarantem stabilności regionu, jako członek NATO zobowiązany do obrony również naszych bałtyckich sąsiadów. Cieszymy się z tego, że dzisiaj mamy w tych krajach sojuszników i wspólnie wykonujemy ustalenia dotyczące zbiorowego bezpieczeństwa (...) Wszyscy polscy dyplomaci wpięli dzisiaj symbol polskiego lotnictwa wojskowego jako znak solidarności z naszymi pilotami, którzy strzegą nieba Litwy, Łotwy i Estonii wraz z brytyjskim korpusem lotniczym i litewską obsługą bazy w Szauliai" - powiedział Jarosław Czubiński. "Nie tak dawno Polska i Litwa obchodziły rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 r., któa była de facto początkiem polsko - litewskiej współpracy wojskowej. Braterstwo broni buduje dzisiaj wspólny udział w misjach NATO w najtrudniejszych miejscach na świecie. Wkrótce rozpocznie służbę polsko - litewsko - ukraiński batalion, jako wyraz naszego wsparcia i współpracy z przyjaciółmi na Ukrainie. Chciałbym szczególnie ciepło powitać przedstawicieli Polskich Sił Powietrznych oraz Królewskich Brytyjskich Sił Powietrznych, którzy pełnią służbę w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Misja ta jest nie tylko przedsięwzięciem wojskowym, jest również manifestacją jedności Sojuszniczej i kolektywnej obrony NATO. Dziękujemy mieszkańcom Litwy za wyrozumiałość, gdy słyszą ryk silników nowoczesnych maszyn z biało - czerwoną szachownicą nad swoimi głowami, ale wiemy, że patrzą oni wtedy w niebo z wdzięcznością" - przywitał zebranych attache obrony płk Zbigniew Szlęk.

Podczas uroczystości zostali odznaczeni Krzysztof Stobiecki  Dowódca PKW Orlik 5, dowódca kontyngentu brytyjskiego Simon Hulme oraz Gintautas Slovikas z Litewskich Sił Powietrznych.

Następnego dnia delegacja PKW Orlik 5 złożyła wiązankę kwiatów na grobie matki Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie.

>>OGLĄDAJ ZDJĘCIA<<

kpt. Marek Kwiatek


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria