banner_top
koniec misji PKW Orlik 5
01.09.2014
fot. sierż. Mirosław LODA/PKW ORLIK 5

Po czterech miesiącach spędzonych na straży nieba Litwy, Łotwy i Estonii, w obecności vice ministra obrony  Litwy Mariusa VELICKI i Dowódcy CAOC w Uedem Lt. Gen. Joachima WUNDRAKA, Dowódca PKW ORLIK 5 ppłk dypl. pil. Krzysztof STOBIECKI przekazał  na ręce Lt. Col. Joao PIRESA Dowódcy kontyngentu portugalskiego symboliczny klucz do nieba bałtyckiego. Jednocześnie stanowiący do tej pory wsparcie PKW Orlik 5 w misji Baltic Air Policing komponent brytyjski przekazał swoje obowiązki lotnikom z Kanady.

W poniedziałkowy ranek na lotnisku w litewskim Siauliai odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia misją Air Policing (faktycznie polscy lotnicy zdadzą służbę w dniu 02 września). Stronę polską na ceremonii reprezentowali: ambasador RP na Litwie Jarosław CZUBIŃSKI oraz gen. dyw. Sławomir KAŁUZIŃSKI z Dowództwa Operacyjnego RSZ. W swym przemówieniu minister Velicka przypomniał, iż obecna misja była już piątą zmianą wystawianą przez stronę polską i polskie siły powietrzne należą do liderów pośród państw NATO jeśli chodzi o zaangażowanie w ochronę nadbałtyckiego nieba.

Dowódca PKW ORLIK 5 ppłk dypl. pil. Krzysztof STOBIECKI podziękował gospodarzom miasta Siauliai oraz dowódcy bazy litewskiej za wsparcie i pomoc w wykonywaniu sojuszniczych zobowiązań, a także wszystkim żołnierzom polskiego i brytyjskiego kontyngentu za cztero miesięczny wysiłek. Wszyscy polscy żołnierze odznaczeni zostali Medalem za udział w operacji NATO Baltic Air Policing. Ponadto wyróżnienia od Dowódcy litewskich sił powietrznych Col. Audronisa NOWICKASA otrzymali:

Medal of Distinction:

-ppłk pil. Krzysztof STOBIECKI-dowódca PKW Orlik 5

-ppłk pil. Piotr WYREMBSKI- zastępca dowódcy PKW Orlik 5

 

Medal of Memento:

 

- kpt. Michał KUŚMIERCZYK

- kpt. Marek KWIATEK

- kpt. Paweł DŁUŻNIEWSKI

- plut. Stanisław ZIEMNICKI

 

               List Gratulacyjny Dowódcy Sił Powietrznych:

 

 - mjr Krzysztof KLOCH

 - st. chor. szt. Józef GROMALA

 - mł. chor. Krystian PECKA

 - st. sierż. Tomasz KATAFIASZ.

 

List Gratulacyjny z rąk Dowódcy litewskiej bazy w Siauliai Lt. Col. Vidmantasa RAKLEVICIUSA otrzymali:

 

- st. chor. szt. Sławomir CZERNIAK

- sierż. Jarosław HODERNY

- sierż. Jacek SAŁEK

Uroczystość zakończył wspólny przelot czterech samolotów: polskiego MiG-29, portugalskiego F-16, kanadyjskiego  F-18 i brytyjskiego Eurofightera.

 

Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK 5 strzegł bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii od 01.05.2014 r. do 02.09.2014 r. Na Litwie polscy lotnicy misję Air Policing pełnili po raz piąty (2006, 2008, 2010, 2012, 2014). Zmianę 35 rotacji wystawiła 22. Baza Lotnictwa Taktycznego z Malborka uzupełniona żołnierzami z innych jednostek Sił Powietrznych i Wojska Polskiego. Dla jednostki z Malborka był to już trzeci kontyngent do misji Air Policing na Litwie. Do ochrony bałtyckiego nieba piloci wykorzystywali 4 samoloty MiG-29.
Spędzili prawie 300 godzin w powietrzu wykonując 30 lotów na przechwycenie (ALFA SCRAMBLE) 114 loty treningowe (TANGO SCRAMBLE). Za cztery miesiące polscy lotnicy powrócą do Siauliai - od 01 stycznia piloci z Mińska Mazowieckiego obejmą kolejną rotację BAP.

>>OGLĄDAJ ZDJĘCIA<<

kpt. Marek Kwiatek


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria