banner_top
powitanie w Malborku
06.09.2014
uroczystości na lotnisku

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki oficjalnie powitali na lotnisku w Malborku powracających po ponad czteromiesięcznej służbie na Litwie żołnierzy PKW Orlik 5.

 

Jednocześnie przywitano kontyngent holenderski, który rozpoczął swoją służbę w ramach misji Balitic Air Policing a stacjonować będzie na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego rotując przebywających do tej pory w Malborku Francuzów.

Zarówno gen. Majewski jak i gen. Tomaszycki w swych przemówieniach podkreślali wyjątkowy charakter 35 zmiany misji Baltic Air Policing, w której ze względu na sytuację polityczną polscy żołnierze otrzymali wsparcie od lotników brytyjskich, duńskich i francuskich. PKW Orlik 5  jako kontyngent wiodący wywiązał się doskonale z wyzwań wynikłych z ochrony nieba państw nadbałtyckich, wykonując 30 lotów bojowych oraz ponad 100 treningowych, będąc w gotowości do podjęcia działań 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Obaj generałowie serdecznie podziękowali żołnierzom za wysiłek poniesiony na ziemi litewskiej oraz życzyli dalszych sukcesów w służbie. Uroczystości zakończyła defilada przed wieżą wojskowego portu lotniczego.

>>OGLĄDAJ ZDJĘCIA<<

kpt. Marek Kwiatek


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria