banner_top
Wizyta z Włoch w Siauliai
15.01.2015
W środę 14.01.2015r. z dwudniową wizytą do bazy lotniczej w Siauliai przybył przedstawiciel Dowództwa Sił Powietrznych Włoch major general Nicola LANZA de CRISTOFORIS.

Wraz z włoskim generałem, dwoma myśliwcami Eurofighter Typhoon przybyli również dowódca 4 Skrzydła z Grosseto - colonel Enrico PEDERZOLLI oraz pilot-instruktor z tego skrzydła - lieutenant colonel Stefano PIETRAPAOLI. Chwilę po wylądowaniu goście z Włoch zostali przywitani przez dowódcę włoskiego kontyngentu, dowódcę litewskiej bazy lotniczej oraz dowódcę Polskiego Kontyngentu Wojskowego podpułkownika pilota Pitra IWASZKO. Tego dnia włoski generał wziął udział w odprawie z dowódcami kontyngentów wojskowych i dowódcą bazy lotniczej. W trakcie tej odprawy dowódcy przedstawili swoje zadania w ramach realizacji misji Baltic Air Policing oraz posiadane środki i ich usytuowanie na terenie lotniska. Major general Nicola LANZA de CRISTOFORIS podkreślił, że bardzo liczy na bliską współpracę
z polskimi lotnikami co będzie dobrą okazją do podniesienia swoich kwalifikacji przez personel lotniczy obu krajów. Zauważył również, że polscy żołnierze należą do najbardziej doświadczonych w wykonywaniu misji na terenie Litwy, gdyż jest to ich szósta zmiana w Siauliai, podczas gdy włoscy żołnierze są tutaj po raz pierwszy. Następnego dnia włoski generał przybył na teren polskiego kontyngentu, gdzie zastępca dowódcy kontyngentu major pilot Grzegorz CZUBSKI zapoznał go z budową i parametrami technicznymi polskich myśliwców MIG -29 M stacjonujących w Siauliai. Kilka godzin później włoscy goście rozpoczęli swój lot powrotny do Włoch.

 

GALERIA ZDJĘĆ>>>

kpt. Janusz SZCZYPIÓR


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria