banner_top
Święto Niepodległości
16.02.2015
foto: kpt. Janusz Szczypiór

Główne uroczystości związane z obchodami Dnia Odbudowy Państwa, ogłoszonego Aktem Niepodległości przez Radę Litwy 16 lutego 1918 roku odbyły się na wileńskiej Rossie. Na grobach sygnatariuszy Aktu Niepodległości oraz poległych w walkach o niepodległość Republiki Litewskiej żłozono wieńce i zaciagnieto warty honorowe.
W trakcie ceremonii państwowych z udziałem prezydent Dalii Grybauskaitė, na placu Daukantasa w Wilnie, odbyła się ceremonia podniesienia na maszty flag trzech państw bałtyckich a integralną częścią obchodów Świeta Niepodległości była powietrzna defilada nad miastem. Z tej okazji, w południe, nad litewską stolicą przeleciały w szyku bojowym wojskowe odrzutowce- polskie MiG-i 29M i włoskie Eurofightery, a za ich sterami zasiedli żołnierze biorący udział w misji Baltic Air Policing, zaznaczając w ten sposób obecność obydwu kontyngentów wojskowych stacjonujących na terenie Litwy.
Dzień wcześniej w oddalonej około 40 km od Szawle Menaiciai żołnierze uczestniczyli również w uroczystych obchodach 66 rocznicy stworzenia Deklaracji Ruchu Wyzwolenia Litwy.

 

GALERIA ZDJĘĆ >>>

kpt. Janusz SZCZYPIÓR


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria