banner_top
Media tour w Orliku 6
27.03.2015
foto: kpt. Janusz SZCZYPIÓR

W miniony czwartek do Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 6 stacjonującego w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach z dwudniową wizytą przybyli przedstawiciele Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz delegacja Klubu Generałów Lotnictwa.W imieniu Dowódcy Generalnego RSZ do bazy w Szawle przybył gen. dyw. pil. Leszek  CWOJDZIŃSKI, natomiast Dowódcę Operacyjnego RSZ reprezentował płk. Krzysztof WYDERKIEWICZ. Klub Generałów Lotnictwa przybył w składzie: gen. broni pil. Jerzy GOTOWAŁA, gen. broni pil. Ryszard OLSZEWSKI, gen. dyw. pil. Anatol CZABAN, gen. dyw. pil. Mieczysław WALENTYNOWICZ, gen. bryg. Ryszard DĘBSKI, gen. bryg. pil. Roman HARMOZA.
Delegację zaraz po wylądowaniu przywitał dowódca PKW Orlik 6 ppłk pil. Piotr IWASZKO. Następnie goście mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem litewskiej bazy lotniczej oraz polskiego i włoskiego kontyngentu wojskowego.
Pierwszego dnia wizyty gościom towarzyszył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Jarosław CZUBIŃSKI. Następnie przybyli goście odwiedzili miejsce stacjonowania polskich i włoskich lotników. W trakcie pobytu w miejscu stacjonowania polskiej pary dyżurnej (QRA) wszyscy przybyli mieli okazję obserwować przygotowania przedstartowe i starty polskich myśliwców MiG-29M z 23 BLT z Mińska Mazowieckiego. Ostatnim punktem tego dnia była wizyta w jednym z ważniejszych miejsc na religijnej mapie Litwy, Górze Krzyży, znajdującej się nieopodal Szawle. W trakcie tej wizyty, zgodnie z tradycją wszystkich „Orlików”, i nasza zmiana pozostawiła po sobie pamiątkowy krzyż, który został poświęcony przez kapelana 23 BLT – Ks. kpt. Karola SKOPIŃSKIEGO. Należy wspomnieć, iż wizyta w naszej bazie miała wyjątkowo bogatą oprawę medialną. Obecni byli przedstawiciele wielu polskich mediów (TVP, TVN oraz Nasza Armia), jak również prasy „branżowej” (Skrzydlata Polska, Przegląd lotniczy, Polska Zbrojna, Lotnictwo/Nowa Tech. Wojsk., Armia).
Drugi dzień wizyty rozpoczął się od uroczystej zbiórki żołnierzy kontyngentu, w której uczestniczyli przybyli goście oraz media. Następnie wszyscy odwiedzający naszą bazę udali się do znajdującego się w miejscowości Plateliai położonej ok. 100 km od Szawle, Muzeum Zimnej Wojny, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wizyta w Muzeum Zimnej Wojny była ostatnim punktem odwiedzin polskich żołnierzy pełniących swoje obowiązki na Litwie.

GALERIA ZDJĘĆ >>>

kpt. Janusz SZCZYPIÓR


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria