banner_top
Orlik 6 zakończył misję.
29.04.2015
W miniony poniedziałek Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 6 zakończył swoją misję i powrócił do Polski.

Pierwsze teren bazy lotniczej w Szawlach opuściły nasze myśliwce Mig-29M, udając się w lot powrotny do Polski na lotnisko w Powidzu. Kilka godzin póżniej, ok. 12.30, w tym samym kierunku wystartowały dwa samoloty C-295 Casa z żołnierzami polskiego kontyngentu na pokładzie. Po wylądowaniu na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy powracających z pełnienia swoich obowiązków w ramach misji Baltic Air Policing. W powitaniu wzięli udział Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni pilot Lech Majewski, Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński i Inspektor Sił Powietrznych generał dywizji pilot Jan Śliwka. „Wasz wysiłek stał się kolejnym dowodem na to, że Polacy są sprawnymi i lojalnymi sojusznikami, gotowymi przyjmować na siebie odpowiedzialność za obronę i ochronę innych” powiedział w swoim wystąpieniu generał Majewski, podkreślając jednocześnie profesjonalizm, odpowiedzialność i duże zaangażowanie pilotów oraz pozostałych żołnierzy kontyngentu w wykonywaniu swoich zadań.

 

 

Polacy już po raz szósty uczestniczyli w misji Baltic Air Policing. Wcześniej brali w niej udział w latach 2006, 2008, 2010, 2012 i 2014. Tym razem po raz pierwszy polscy żołnierze wystąpili w roli państwa wspierającego (support nation), a nie wiodącego (lead nation). Różnica polega głównie na tym, że ‘lead nation’ pełni dyżury bojowe w systemie 24/7 przez cały okres misji, a ‘support nation’ dyżuruje w systemie 24/7  w tygodniowych cyklach na zmianę z innym krajem pełniącym taką samą funkcję –  w tym przypadku z kontyngentem hiszpańskim stacjonującym w Amari w Estonii. PKW liczył 110 żołnierzy, a jego głównym wyposażeniem były 4 myśliwce MiG-29M wraz z zapleczem technicznym i logistycznym. Trzon kontyngentu wystawiła 23 Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

 

 

Misję w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach PKW Orlik 6 rozpoczął 8 stycznia 2015 roku. Ostatni dyżur bojowy polscy piloci zakończyli 26 kwietnia 2015 r. Misja Baltic Air Policing była dla naszych pilotów okazją do wymiany doświadczeń w trakcie wspólnych treningów z pilotami innych: włoskimi, hiszpańskimi  i belgijskimi. Dodatkową okazją do szlifowania umiejętności był udział pilotów PKW Orlik 6 w ćwiczeniu BRTE (Baltic Region Training Event). 

 

GALERIA ZDJĘĆ >>>

 

kpt. Janusz SZCZYPIÓR


AktualnościAktualności
GaleriaGaleria